RRA Domaša

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Cestovný ruch > Zaujímavosti > Turistické ciele

Múzeum v Medzilaborciach je jedinou inštitúciou v Európe a vôbec prvou na svete, ktorá sa venuje dielu a pôvodu jedného z najvýznamnejších umelcov druhej polovice 20. storočia Andymu Warholovi. Múzeum vzniklo 1.9.1997 vďaka iniciatíve Johna Warhola, viceprezidenta nadácie Andyho Warhola v New Yourku, nadšených propagátorov zakladateľa popartu a nadšencov zo slovenskej strany Dr. Michal Bycko, Michal Cihlář a vtedajší minister kultúry Ladislav Snopko. Múzeum má tri stále expozície pozostávajúce z diel Andyho Warhola, jeho staršieho brata amatérskeho výtvarníka Paula a taktiež synovca Jamesa, ktorý je profesionálnym umelcom. Zaujímavá je aj samostatná expozícia Ultra Violet. Okrem toho sa tu prezentuje súčasné umenie a jeho tendencie. Múzeum realizuje vedecko - výskumnú činnosť o problematike umenia, zbiera a dokumentuje fakty o etniku, z ktorého pochádzajú korene umelca. Pracuje v ňom Experi-mentálne centrum umeleckej výchovy Spoločnosti Andyho Warhola zamerané na umeleckú výchovu. V múzeu sa okrem stá-lej expozície konajú aj výstavy výtvarnej tvorby slovenských i zahraničných umelcov. Stála expozícia múzea obsahuje 42 originálnych serigrafií A. Warhola.Andy Warhol bol od roku 1961 najslávnejšou osobnosťou vo svete výtvarného umenia od čias Salvádora Daliho a Picasa. Fľaša od coca-coly, serigrafie Marilyn Monroe a plechovky od Campbellových polievok sa stali symbolom jeho tvorby.

Rodičia Andyho Warhola pochádzajúci z dedinky Miková v okrese Stropkov sa v roku 1913 vysťahovali do Ameriky za prácou. Príbuzný A. Warhola v Mikovej a v iných mestách na Slovensku si dnes s úctou chránia to posledné, čo po vzájomných stykoch a kontaktoch s rodinou Warholovcou v Amerike zostalo.

Ide o korenšpodenciu, rôzne fotografie, ba aj rekvizity, z ktorých niektoré sú dnes pozoruhodnými exponátmi v Múzeu moderného umenia rodiny Warholovcov v Medzilaborciach.
Súčasťou stálej expozície sú aj tieto serigrafie nachádzajúce sa na týchto snímkoch, napr.: Čer-vený Lenin, portfólio zobra-zujúce populárne ženy umenia a kultúry, Marilyn Monroe, Mick Jagger.

Ročne navštívi množstvo zahraničných i domácich návštevníkov a ctiteľov diela A. Warhola. Múzeum je otvorené denne, okrem pondelka od 9.00 - 12.00 a od 13.00 - 17.00 hod.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky