RRA Domaša

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

Domaša

Cestovný ruch > Zaujímavosti > Turistické ciele

Chrakter lokality: ide o hradenú nádrž
Rok vzniku: 1962 napustená 1967
Rozloha: vodná plocha je 15,1 km2
Hl'bka: maximálna výška vodného stl'pca je 25 m

Domaša patri medzi najteplejšie priehrady v SR. Dobré podmienky majú na Domaši aj milovníci windsurfingu. V lete si môžete požičať

vodné bicykle aj člnky, dá sa tu jazdiť aj na vodných skútroch.. Ak spomíname bicykle, tak musíme spomenúť jazdu na horskom bicykli. Okolie Domaše je pre tento druh športu naozaj výborné. Je tu kopcovitý terén a dosť priestoru pre tento druh športu. Kto neľutuje koruny na benzín, môže po pár km jazdy nájsť niekoľko zrúcanín stredovekých hradov, ale aj krásne prostredie Slanských hôr s 1092 m vysokou Šimonkou. Je to výlet na jeden deň. V tejto oblasti sa nachádzajú aj bývalé opálové bane jediné na našej planéte, ale aj niekoľko chránených prírodných útvarov a rezervácií. Vodné dielo Domaša bolo vybudované v rokoch 1962-1967 na rieke Ondava a pozostáva z hlavnej nádrže Veľká Domaša s objemom 187,5 mil. m3, dĺžkou 18 km, šírkou až 4 km a priemernou hlbkou 18 m.Za hlavnou nádržou je vyrovnávacia nádrž Malá Domaša s objemom 1 mil. m3. Priemerná nadmorská výška je 156 m. Teplota vody v nádrži sa v lete udržuje na úrovni 20°C až 24°C. Kvalita vody kolíše podľa lokality, ale všeobecne sa zlepšuje smerom k priehradnému múru, kde je voda najčistejšia. V Domaši žije asi 23 druhov rýb. Niektoré úlovky boli naozaj super napr. 70 kg ťažký sumec. Možností pre rybárov je tu naozaj dostatok. Územie okolo Domaše je zalesnené, asi 80 % stromov sú listnáče. Lesy sú bohaté na huby a turisti tu tiež nájdu veľa krásnych chodníkov. Po východnom brehu vedie hlavná cesta z Vranova nad Topľou smerom na Svidník a hraničný prechod Dukla do Poľska. Tu je aj najväčšie a najkomplexnejšie vybudované stredisko rekreácie Poľany. Sú tam ubytovacie, stravovacie, rekreačnošportové a kultúrno-spoločenské zariadenia a aj obchodná sieť. Podobne sú vybavené službami aj strediská Holčíkovce a Nová Kelča. Na západný breh priehrady je výborné spojenie od Prešova, cez Hanušovce a 10 kilometrov dlhou cestou cez bukové pralesy Nízkych Beskýd, končiacou v stredisku Dobrá, ktoré je tiež dobre vybavené pre potreby cestovného ruchu. Smerom od Giraltoviec, Stropkova a Svidníka je možné pricestovať na západný breh do rekreačného strediska Valkov. Tieto rekreačné strediská poskytujú pomerne dobré podmienky ako na stanovanie, tak aj ubytovanie v chatách, ubytovniach a aj v hoteloch.


Výlety z DOMAŠE do okoliaOkrem pestrej ponuky možností rekreácie na Domaši sú z hlavnej cesty lemujúcej vodnú nádrž priamo dostupné aj iné atrakcie a zaujímavosti neďalekého okolia. Táto cesta spája Domašu s Duklou a ako na dlani otvára históriu regiónu. Na tejto trase môže návštevník obdivovať krásu jedenástich drevených kostolíkov východného obradu, postavených v 18. storočí. Aj neďaleké kúpeľné mesto Bardejov a Bardejovské kúpele ponúka atraktívny pohľad na skanzen ľudovej architektúry.Smerom na východ na úpätí Vihorlatu sa turistom naskytne prekrásna scenéria Sninských rybníkov a po výstupe na Sninský kameň aj

pohľad na Morské oko a Východoslovenskú nížinu. Turisticky zaujímavé a vyhľadávané Slanské vrchy s množstvom chránených území, pestrosťou fauny a flóry a v nich Údolie obrov, Šimonka, či opálové bane na Dubníku, môže návštevník navštíviť cestou z Vranova na Topľou. Predtým nesmieme prehliadnuť zrúcaniny bývalého župného hradu Čičva z 13. storočia, vzdialeného od Domaše len 13 km. Z historických pamiatok si môže návštevník vybrať rímsko - katolícky kostol vo Vranove, renesančný Malý kaštieľ a renesančno-barokový kaštieľ v Hanušovciach, ktorý je sídlom vlastivedného múzea.


Nielen výhodná poloha, nenarušené prírodné prostredie, vhodné klimatické podmienky, ale aj pohostinnosť obyvateľov tohoto kraja zaručuje návštevníkom dokonalú regeneráciu psychických a fyzických síl.
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky